kostka granitowa

Jakiego rodzaju kostkę granitową wybrać?

Kostka Granitowa jest materiałem bardzo odpornym na działania fizyczne i atmosferyczne. Do wyboru odpowieniego rozmiaru powinniśmy rozważyć rodzaj natężenia jaki będzie występował na terenie wybrukowanym kostką. Im większy ciężar tym większe - masywniejsze elementy powinny być zastosowane. Ze względu na szeroki wybór kolorystyki możliwe jest tworzenie wielobarwnych kompozycji.

• Dla ruchu pieszego, chodników, ścieżek ogrodowych czy przydomowych stosowania jest kostka 4/6 cm lub 7/9 cm

• Dla ruchu samochodowego, dróg wewnętrznych, podjazdów i innych dróg stosowana jest kostka 8/10 lub 9/11 cm

• Dla cięższego ruchu samochodów ciężarowych lub dostawczych zastosowanie znajduje kostka 15/17 cm

fugowanie granitu

Jak prawidłowo zabezpieczyć przydomową kostkę?

Każdy kto spotkał się z nawierzchnią z kostki granitowej wie, że po niedługim czasie użytkowania potrafi ona zarosnąć mchem oraz inną roślinnością. Niestety wypływa to na nieestetyczny na wygląd naszej przydomowej powierzchni. Problem polega jednak w tym, że szczeliny między kostkami wypełniane są jedynie piaskiem który łatwo poddaje się wszelkim organizmom żyjącym w glebie.

Istnieją jednak sposoby aby temu zapobiec.

Stosując fugi przeznaczone do wypełniania powierzchnii granitowych jesteśmy w stanie uniknąć niepożądanej roślinności na długi czas. Fugowanie ma także inne zalety. Spoiny zawsze pozostają w nienaruszonym czasie nawet wtedy, gdy padają ulewne deszcze a nasza powierzchnia ma duży spadek. Fugi te posiadają w swoim składzie wodoodporną i mrozoodporną żywicę która nie pozostawia plam na powierzchni kostki.

• Na 1 metr kwadratowy kostki granitowej stosuje się około 7 kg fugi. Koszt 1 kilograma to około 5 zł

• Warto zastosować materiały służące do fugowania. Można oczywiście co jakiś czas używać środków typu RoundUp czy zmywać powierzchnię myjką wysokociśnieniową, jednak jest to sposób czasochłonny i pracochłonny. Stosując fugi nasza powierzchnia będzie cieszyła oko nowością przez długi czas.

blaty granitowe

Dlaczego warto wybrać blaty z granitu?

Kto zna powiedzenie 'twardy jak skała' może je zastosować także do granitu. Granit jest bardzo twardy i trwały. Dzięki wyjątkowej odporności termicznej jego zniszczenie w kuchni jest niemal niemożliwe. Jego trwałość znacznie przewyższa inne materiały syntetyczne. Gdy jest polerowany zapewnie niesamowity efekt. Kamień jest najlepszym materiałem jaki można zastosować w kuchni lub łazience dlatego warto uwzględnić go w początkowym projekcie lub przebudownie pomieszczenia.

ZALETY STOSOWANIA BLATÓW GRANITOWYCH:

• Jest naturalnym materiałem o wspaniałej kolorystyce. Posiada ekskluzywny i ponadczasowy wygląd który można dopasować do niemal każdego wnętrza. Granity oraz marmury są dostępne w w wielu barwach.

• Jest twardym i trwałym materiałem odpornym na wilgoć, ścieranie i zarysowania. Dzięki tym cechom można bez obaw kroić ostrym nożem i stawiać gorące naczynia. Nie wchłania tłuszczu i jest odporny na działania środków chemicznych.

• Utrzymanie czystości blatu kamiennego nie stanowi problemu ze względu na szlifowaną lub polerowaną powierzchnię. Jest także odporny na działanie warunków atmosferycznych.

parapety granitowe

Dlaczego parapety kamienne są lepsze niż drewniane?

Ładny parapet to ozdoba i dopełnienie każdego okna. Nie jest ważne czy jest ono wykonane z drewna czy plastiku. Takie inwestycje planowane są na lata i każdemu posiadaczowi własnych czterech kątów zależy na trwałości rozwiązania. Taką trwałość niewątpliwie dają parapety granitowe. Stosowane wewnątrz nadają ekskluzywny i ponadczasowy wygląd.

ZALETY STOSOWANIA PARAPETÓW GRANITOWYCH:

• Bez specjalnych zabiegów elementy służą przez wiele lat pozostając w nieskazitelnym stanie.

• Harmonizują się z elementami takimi jak drewno, metal czy inne nowoczesne tworzywa.

• Są mrozoodporne, posiadają dużą wytrzymałość na czynniki atmosferyczne oraz minimalną nasiąkliwość.

kamień ogrodowy

Jak zastosować kamień w ogrodzie?

Kostka kamienna pięknie komponuje się z zielenią ogrodu. Znajduje wykorzystanie przy budownie skalniaków, kwietników, umocnieniach skarp oraz konstrukcji schodów ogrodowych. Można z niego wykonać palenisko na ognisko, ścieżkę czy placyk na grilla. Udekorować ogród możemy także za pomocą kamiennych fontann, granitowych kul lub odgrodzić ulubione rośliny. W ogrodzie wykorzystamy granity, wapienie oraz różnej wielkości piaskowce.

kopalnia granitu

Jak i skąd wydobywa się granit?

W Polsce znajduje się wiele pokładów granitu. Największe z nich znajdują się na Dolnym Śląsku, ziemi kłodzkiej oraz w Tatrach. Masyw strzegomski oraz strzeliński należą do największych w kraju skąd największe wydobycie odbywa się właśnie w tych regionach. Większość granitów wydobywana jest w pobliskich kamieniołomach. Proces wydobywczy odbywa się na powierzchnii gdzie odkrywane są kolejne warstwy kamienia. Surowce skalne pozyskiwane są głównie przy użyciu materiałów wybuchowych którego ładunki umieszcza się przy wywierconch wcześniej otworach. Ogromne granitowe bloki wydobywane są z kopalń a następnie transportowane do zakładów kamieniarskich w celu ich obróbki. Najpierw cięte są one w slaby - płyty a następnie dalej przerabiane na produkty takie jak parapety, blaty, kostka, krawężniki itp. W Polsce występują także bogate pokłady piaskowca w pobliżu Bolesławca.

kostka kamienna
blaty granitowe
podbudowa kamienna

Jak prawidłowo wykonać podbudowę?

Podczas budowy drogi, chodnika, podjazdu lub innych elementów infrastruktury warto zadbać o odpowiednie utwardzenie terenu. W tym celu wykorzystywany jest tłuczeń granitowy który w odpowiedni sposób nada stabilności każdej strukturze gruntowej. Utwardzenie terenu jest istotnym elementem inwestycji gdyż zapobiega powstawaniu kolein oraz przeciwstawia się niekorzystnym warunkom atmosferycznym płynącym z gruntu.

Zastosowanie podbudowy składającej się z tłucznia granitowego o wymiarach od 15-45 cm gwarantuje skuteczne zabezpieczenie terenu na długie lata. Jest to dobry sposób na uniknięcie przykrych kłopotów związanych z niewłaściwym przygotowaniem które nie pojawiają się od razu lecz po niedługim okresie czasu.