płyty granitowe

Jak prawidłowo obliczyć wagę granitu?

Elementy i płyty granitowe występują w różnych grubościach. Ciężar na metr kwadratowy dla każdej grubości jest następujący:

• Płyta o grubości 2 cm: 54 kg/1 metr kwadratowy,

• Płyta o grubości 3 cm: 81 kg/1 metr kwadratowy,

• Płyta o grubości 4 cm: 108 kg/1 metr kwadratowy,

• Płyta o grubości 5 cm: 135 kg/1 metr kwadratowy,

• Płyta o grubości 8 cm: 162 kg/1 metr kwadratowy,

Granit jest ciężki i wymaga odpowiedniego sprzętu lub zasobów ludzkich aby rozładować towar przy dostawie. Sprawdź wagę towarów przed ich dostarczeniem, abyś był odpowiednio przygotowany.

granity marmury

Różnica między granitem a marmurem

Zarówno jeden, jak i drugi kamień jest wydobywany z ziemi (tak samo jak krewni marmuru - onyks i trawertyn). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że materiały te bardzo się od siebie różnią. Granit uformowany jest głęboko w płaszczu ziemskim w ekstremalnie wysokich temperaturach i jest bardzo twardym, odpornym kamieniem wykonanym ze skrystalizowanych minerałów.

Rodzina marmurów - wapień, trawertyn, marmur, onyks - uformowała się jako osad - szkielety i skorupy zwierząt, materia roślinna, muł - na dnie zbiorników wodnych. Po milionach lat zestala się w kamień. Ponieważ jego głównym składnikiem jest wapń, na jego działanie mogą wpływać kwasy, takie jak na przykład ocet i napoje cytrusowe. Materiały uformowane z wapienia nie są tak trwałe na działanie warunków atmosferycznych czy czasu jak granity.

blaty kuchenne granit

10 najczęściej zadawanych pytań na temat blatów kamiennych

1. Czy granit i marmur nadają się na blaty do kuchni?

Tradycyjnie do blatów kuchennych używa się granitu, a marmur częściej stosowany jest na powierzchnie łazienkowe. Marmurowe blaty są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia niż granit ponieważ materiał ten wchodzi w kontakt z substancjami silnie kwasowymi - substancje te mogą negatywnie wpływać na elementy wykonane z marmuru. Zdecydowanie trwalszym materiałem jest granit – odporny na zadrapania, wysoką temperaturę, wodę, warunki atmosferyczne i inne czynniki fizyczne. To wszystko sprawia iż jest on doskonałym materiałem przy wyborze nowych blatów kuchennych czy łazienkowych.

2. Czy mogę kroić bezpośrednio na blacie granitowym lub stawiać gorące garnki na jego powierzchni?

Granit jest jedną z najtwardszych substancji kamiennych na świecie i nie ma możliwości aby został naruszony nożami czy typowym ciepłem kuchennym. Jeśli zdecydujesz się na krojenie bezpośrednio na granicie, możesz spodziewać się stępienia noży już po kilku próbach. Gorące garnki można stawiać bezpośrednio na blatach granitowych, ale należy pamiętać, że granit pochłonie ciepło i będzie gorący po odsunięciu garnka z jego powierzchni.

3. Czy jest możliwość uszkodzenia blatów granitowych?

Granit to bardzo trwały materiał, który jest znacznie twardszy niż marmur i może wytrzymać większość warunków fizycznych takich jak ciepło i zimno. Uderzenia o wysokiej sile mogą zaszkodzić elementom marmurowym, jednak granit może jedynie pęknąć ze względu na jego skrystalizowaną strukturę. Jeśli nie zostanie prawidłowo zaimpregnowany, granit może wchłonąć substancje, takie jak olej, który spowoduje odbarwienie lub plamę.

4. Czy granit może zostać naprawiony gdy został uszkodzony?

Bardzo trudno jest uszkodzić granit, ale jeśli tak się stanie, istnieją pewne sposoby które pozwalają go naprawić. Pęknięcie lub ubytek można uszczelnić za pomocą mieszanki rozdrobnionego granitu i żywicy epoksydowej.

5. Czy granit się przebarwia?

Granit nie wchłania substancji jeśli jest odpowiednio zaimpregnowany. Jednak kamień ten jest w minimalnym stopniu porowaty, co sprawia, że jest podatny na plamy, (jeśli pory pozostaną niezaimpregnowane). Sporadycznie, jeśli woda pozostanie na powierzchni granitu przez dłuższy czas, może pozostać za nim ciemne przebarwienie które zniknie, gdy element wyschnie. Wszystkie problemy rozwiązuje wcześniejsza bezproblemowa impregnacja.

6. Czy blaty granitowe chłoną bakterie?

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), nie ma obecnie żadnych zapisów, że granit jest przystanią dla bakterii. Granit jest każdego dnia wybierany do stosowania w przemyśle spożywczym, jak również w medycynie ze względu na jego właściwości sanitarne. Przy regularnym czyszczeniu i pielęgnacji praktycznie nie ma szans, aby blaty granitowe w kuchni zatrzymywały bakterie i powodowały choroby. W rzeczywistości granit jest o wiele bardziej higieniczny niż blaty drewniane i laminowane.

7. Jak najlepiej czyścić blaty granitowe?

Blaty granitowe są zaimpregnowane przed montażem, co gwarantuje, że ich piękno będzie trwać długo. Niemniej jednak nawet zaimpregnowany granit wciąż wymaga czyszczenia. Płyn do naczyń, sproszkowane mydło i uniwersalne środki czyszczące zatwierdzone do użytku z kamieniem naturalnym to produkty, które można stosować na blatach granitowych bez ich uszkadzania.

8. Czy blaty granitowe są drogie?

Blaty granitowe to inwestycja na lata która gwarantuje przede wszystkim trwałość i praktyczność. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety kamienia naturalnego jego cena wcale nie jest wygórowana. W GAGA Granit oferujemy blaty granitowe różnych kolorach, począwszy od 250 zł za metr kwadratowy gotowego wyrobu.

9. Czy blaty granitowe podniosą wartość kuchni?

Odpowiedź brzmi oczywiście - tak, blaty granitowe podniosą wartość kuchni jak i domu. Jest to spowodowane trwałością, urokiem i jakością powierzchni kamienia. Blaty granitowe pasują do każdego stylu dekoracyjnego, co czyni je doskonałą inwestycją na długie lata.

10. Dlaczego powinienem wybrać granit zamiast innych materiałów?

Granit to najlepszy wybór, jeśli bierzemy pod uwagę blaty dla profesjonalistów z branży, w tym architektów, stolarzy, projektantów i wykonawców, co czyni go standardem chociażby w gastronomii. Dla domów jednorodzinnych jest on także najlepszym z możliwych wyborów. Blaty granitowe to inwestycja na długie lata gwarantująca trwałość która nie zostanie zakłócona przez żadne czynniki fizyczne lub atmosferyczne (występujące podczas normalnego – codziennego użytkowania). Granit jest także najbardziej higienicznym spośród wszystkich materiałów przeznaczonych na blaty kuchenne. Dodatkowo kamień naturalny z pewnością podniesie wartości estetyczne Państwa kuchni lub łazienki.

parapety granitowe

Granit - najtrwalszy materiał budowlany

Granit powstaje przez zestalenie ciekłej magmy (stopionej skały) pod naciskiem skorupy ziemskiej. Składa się ze skalenia, kwarcu, miki i innych minerałów wulkanicznych, co czyni go jednym z najtwardszych kamieni na świecie. Od wieków służy do celów budowlanych i dekoracyjnych. Granit jest wyjątkowo odporny na zużycie i działanie czasu, dzięki czemu idealnie nadaje się do podłóg wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku stosowania na zewnątrz struktura mineralna granitu nie jest zależna od cykli zamrażania i rozmrażania.

parapety granitowe

Jak czyścić granit i marmur?

Czyszczenie granitu i marmuru nie jest zajęciem trudnym. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad aby nie uszkodzić tej kamiennej powierzchni. Przede wszystkim nie używać sproszkowanych środków czyszczących lub ściernych podkładek do czyszczenia kamienia. Nawet środki czyszczące zawierające pumeks (który jest sproszkowanym kamieniem wulkanicznym) może uszkodzić Twoje kamienne blaty lub podłogi i już nigdy nie odzyskasz jego wcześniejszego blasku. Nigdy nie używaj żadnych produktów które są kwasowe - dotyczy to substancji takich jak amoniak.

Zawsze należy stosować oczyszczacze i środki czyszczące zaprojektowane specjalnie dla kamienia naturalnego, powszechnie dostępne we wszystkich marketach budowlanych.

parapety granitowe

Jak poprawnie zmierzyć parapety?

Pomiar nowych parapetów nie jest skomplikowaną sprawą i tak naprawdę każdy może go dokonać. Prawidłowo zamontowany parapet powinien być wpuszczony w boki muru (szpalety) minimum 3 cm (standardem jest wpuszczanie parapetów 3-5 cm w ścianę).

Dodatkowo powinien zostać osadzony pod oknem na głębokość 0,5 – 1,5 cm. Szerokość parapetów powinna być o 3-5 cm większa niż obrys ściany.

Parapety zewnętrzne koniecznie powinny posiadać nacięcie na wodę – kapinos. Jest to podcięcie wymuszające spływanie wody deszczowej przed licem budynku.

parapety granitowe

Jaki klej do kamienia wybrać?

Wybór kleju przeznaczonego do montażu elementów granitowych może stanowić swego rodzaju zagadkę. Na rynku znajduje się wiele klejów montażowych. Który z nich powinniśmy wybrać aby nasze schody czy parapety pozostały w nienaruszonym stanie na wiele lat?

Fachowcy podkreślają iż przy wyborze odpowiedniego produktu powinniśmy kierować typem kamienia oaz jego wielkością ale też jakością podłoża. Dlatego podłoże na które montowane będą elementy powinno być odpowiednio przygotowane oraz przede wszystkim zagruntowane.

Duża grupa kamieni naturalnych, zarówno marmurów jak i granitów podatna jest na przebarwienia. Istnieje także ryzyko przeniknięcia wody do wewnątrz elementu i migracji wraz ze związkami wapnia na powierzchnię kamienia. Uniknąć tego pozwalają specjalne kleje montażowe przeznaczone do montażu granitów i marmurów. Montaż powinien odbywać się wysokoelastycznym klejem koloru białego. Dobór prawidłowego kleju to podstawa montażu kamienia naturalnego, która gwarantuje jego dożywotnią trwałość. Do montażu elementów zewnętrznych przewidziane są produkty odporne na warunki atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz czy mróz.

Kleje wewnętrzne rekomendowane przez GAGA Granit:

• SOPRO FF455, 55 zł/25 kg,

• BUILDFIX 25, 40 zł/25 kg,

• MAPEI ADESILEX P9, 57 zł/25 kg,

• KREISEL KAMLEP PLUS 108, 64 zł/25 kg,

• CERESIT CM17, 67 zł/25 kg,

• CERESIT CM15 – klej typowo do marmuru, 74 zł/25 kg.

Kleje zewnętrzne rekomendowane przez GAGA Granit:

• KNAUF K5, 55 zł/25 kg,

• CEKOL C-14, 54 zł/25 kg,

• ATLAS PLUS S1, 49 zł/25 kg,

• CERESIT CM12 Plus, 50 zł/25 kg.

schody granitowe

Jak wymiarować schody?

Wymiarowanie schodów, podobnie jak parapetów nie jest specjalnie trudnym zajęciem. Przede wszystkim nasze nowe schody muszą być wygodne w użytkowaniu. Tutaj największy wpływ ma szerokość oraz wysokość stopnia.

Zasada przewiduje wymiarowanie według następującego schematu:

Parapety zewnętrzne koniecznie powinny posiadać nacięcie na wodę – kapinos. Jest to podcięcie wymuszające spływanie wody deszczowej przed licem budynku.

Ogólnie przyjęta zasada projektowania schodów:

2H + S = 0,60 - 0,65 m, gdzie h to wysokość użytkowa stopnia, s to szerokość użytkowa stopnia.

Wysokość stopni:

• H= 14-19 cm, schody bardzo wygodne,

• H= 15 cm, wygodne,

• H= 16 cm, średnio-wygodne

• H= 17 cm, średnio-wygodne

• H= 19 cm i więcej, schody niewygodne.

Szerokość stopni:

• S= 25-32 cm schody bardzo wygodne,

• S= 32 cm, wygodne,

• S= 30 cm, średnio-wygodne,

• S= 29 cm, średnio-wygodne,

• S= 29 cm i mniej, schody niewygodne.

Aby zapoznać się z dokładnymi warunkami projektowania schodów polecamy zapoznać się z normą PN-EN ISO 14122-3.

schody granitowe

Schody zewnętrzne z kamienia naturalnego

Schody zewnętrzne to element stanowiący wizytówkę każdego domu. Powinny być wykonane z materiału gwarantującego trwałość na długie lata. Takim materiałem jest niewątpliwie granit. Schody najczęściej wykonywane są z granitu płomieniowanego, który zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Porowata i matowa powierzchnia jest bezpieczna podczas użytkowania zimowego oraz opadów deszczu. Istnieje także możliwość połączenia powierzchni polerowanych z płomieniowanymi. Wówczas proponujemy wykonanie podstopni z materiału polerowanego. Podstawowymi odcieniami granitów wykorzystywanych dla schodów zewnętrznych są szarości, złota, brązy, czerwienie oraz wszelkiego rodzaju odcienie koloru czarnego. Uprzedzamy iż marmur nie jest dobrym rozwiązaniem w polskich warunkach pogodowych. Takie rozwiązanie jest stosowane przez naszych klientów jedynie we wnętrzach ich domów.

kostki granitowe

Beton, a kamień naturalny

Powierzchnia z kamienia naturalnego dodaje piękna do każdego krajobrazu. Wykorzystanie kamienia naturalnego podczas budowy basenu, patio, podjazdu lub przejść pomiędzy budynkami doda tym miejscom niepowtarzalnego uroku. Wielu naszych klientów wymieniło w ostatnim czasie nawierzchnie wykonane z elementów betonowe właśnie na kamienne. Niestety beton jest o wiele bardziej kruchym i mniej trwałym materiałem niż granit a co za tym idzie jego żywotność jest znacznie mniejsza. Jeżeli szukają państwo rozwiązania które przetrwa próbę czasu i nie wymaga praktycznie żadnych prac konserwatorskich to kamień naturalny jest idealnym rozwiązaniem. W zależności od budżetu istnieje szereg opłacalnych rozwiązań znajdujących zastosowanie w Państwa inwestycji. Często różnica między kamieniem naturalnym a betonem nie jest aż tak duża jakby mogło się wydawać, a odniesione korzyści są znacznie większe.

impregnacja granitu

Jak impregnować kamień naturalny?

Kamień naturalny i marmur mają bardzo wysokie walory estetyczne, jednak wymagają specjalnego przygotowania przed codziennym użytkowaniem. Na polerowanym kamieniu i marmurze potrafi osadzić się kamień z wody oraz plamy z owoców, warzyw i tłuszczu. Niestety chlor oraz środki kwaśne również wpływają negatywnie na elementy wykonane z kamienia naturalnego dlatego niezbędne jest jego zabezpieczenie.

Do ochrony elementów wykonanych z granitu oraz marmuru przewidziano odpowiedne emulsje oraz środki impregnacyjne. Są to środki przeznaczone specjalnie do tego celu, ogólnodostępne niemal we wszystkich popularnych marketach budowlanych. Impregnacja powinna być stosowana według zaleceń producenta, jednak my zalecamy naszym klientom stosowanie jej dwa razy w roku.

Impregnaty do kamienia zamykają pory występujące w kamieniu i nie dopuszczają do wchłonięcia przez materiał niechcianych substancji powodujących na przykład plamy oraz osadzaniu się brudu. Jednocześnie kamień musi także oddychać. Bardzo ważne jest staranne wykonanie impregnacji, bez pomijania żadnych fragmentów płytek czy blatów.

Naszym klientom polecamy następujące impregnaty:

• Lithofin MN, 86 zł/1 litr,

• Akemi Stein, 65 zł/1 litr,

• Tenax Hyderx, 69 zł/1 litr,

• Sopro MNP704, 146 zł/1 litr,

• Dynasil FX, 150 zł/1 litr,

• IDROSTOP 500, 86,50 zł/1 litr,

• WETLOOK 500, 124 zł/ 1 litr.

schody granitowe

Schody dla domu – płomieniowane czy polerowane?

Wielu naszych klientów zadaje sobie pytanie na temat wykończenia elementów przeznaczonych na nowe domowe schody. Podstawowe pytanie odnosi się do wyrobów płomieniowanych oraz polerowanych. Stopnie płomieniowane są antypoślizgowe co jest niezbędne dla schodów zewnętrznych. Zapewnia to bezpieczeństwo podczas mroźnych i deszczowych dni.

Aby dodać uroku takim schodom stosuje się polerowane podstopnie. Według nas schody granitowe zewnętrzne koniecznie powinny być płomieniowane. Jeśli rozpatrujemy schody granitowe wewnętrzne, tutaj nie ma już takiego problemu i można bez zastanowienia stosować elementy w całości polerowane. W naszym asortymencie znajduje się także alternatywa w postaci elementów szczotkowanych.

płyty granitowe

Jaka powinna być grubość płyt granitowych stosowanych na tarasie?

Płyty granitowe dla tarasów oraz wejść do domów mieszkalnych gdzie odbywa się ruch pieszy powinny mieć stosunkowo cienką grubość. Ich montaż przebiega wtedy znacznie łatwiej aniżeli ich grubszych odpowiedników. Polecamy płyty granitowe o grubość 2 lub 3 cm które będą spełniały swoje zastosowanie przez wiele lat oraz będą odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne.

Dla powierzchni układanych bezpośrednio na gruncie konieczne jest zastosowanie podsypek żwirowo-piaskowych. Polecamy jednak układać takie elementy na suchym betonie który będzie zapobiegał deformacji naszej powierzchni przez wiele lat. Najlepsza grubość elementów na przydomowe podjazdy to 4, 5 lub 6 cm. Po takiej powierzchni możemy bezproblemowo poruszać się samochodem osobowym.

parapety granitowe

Jaką grubość powinien mieć parapet z granitu lub marmuru?

Stosowane przez naszych klientów parapety mają grubość 2 lub 3 cm. Ze względu na niewielką różnicę w cenie nasi klienci decydują się najczęściej na te grubsze elementy. My także polecamy parapety granitowe lub marmurowe o grubości 3 cm ze względu na ich większą wytrzymałość. Gwarantujemy, że nasze wysokiej jakości parapety będą upiększać Państwa okna przez wiele lat.

• Do stosowania zewnętrznego parapety granitowe polerowane 2 lub 3 cm grubości z naciętym kapinosem,

• Do stosowania wewnętrznego parapety granitowe lub marmurowe polerowane 2 lub 3 cm grubości.

blaty granitowe

Kamień na blaty kuchenne.

Każdy kto staje przed wyborem nowej kuchni zadaje sobie pytanie na temat blatów które powinien zastosować. Oczywiście wybór musi paść na kamień, gdyż jest to najbardziej wytrzymały i łatwy w utrzymaniu materiał. Uniwersalną i zazwyczaj stosowaną grubością blatów granitowych jest grubość 3 cm. Odradzamy stosowanie blatów marmurowych w kuchni i w łazience gdyż nie gwarantują tak dużej odporności na użytkowanie jak ich granitowe odpowiedniki. Plamy oraz odbarwienia i zmatowienia to największe bolączki marmurowych blatów.

kostka granitowa

Jakiego rodzaju kostkę granitową wybrać?

Kostka Granitowa jest materiałem bardzo odpornym na działania fizyczne i atmosferyczne. Do wyboru odpowieniego rozmiaru powinniśmy rozważyć rodzaj natężenia jaki będzie występował na terenie wybrukowanym kostką. Im większy ciężar tym większe - masywniejsze elementy powinny być zastosowane. Ze względu na szeroki wybór kolorystyki możliwe jest tworzenie wielobarwnych kompozycji.

• Dla ruchu pieszego, chodników, ścieżek ogrodowych czy przydomowych stosowania jest kostka 4/6 lub 7/9 cm,

• Dla ruchu samochodowego, dróg wewnętrznych, podjazdów stosowana jest kostka 8/10 lub 9/11 cm,

• Dla cięższych samochodów ciężarowych lub dostawczych zastosowanie znajduje kostka 15/17 cm.

fugowanie granitu

Jak prawidłowo zabezpieczyć przydomową kostkę?

Każdy kto spotkał się z nawierzchnią z kostki granitowej wie, że po niedługim czasie użytkowania potrafi ona zarosnąć mchem oraz inną roślinnością. Niestety wypływa to na nieestetyczny na wygląd naszej przydomowej powierzchni. Problem polega jednak w tym, że szczeliny między kostkami wypełniane są jedynie piaskiem który łatwo poddaje się wszelkim organizmom żyjącym w glebie.

Istnieją jednak sposoby aby temu zapobiec.

Stosując fugi przeznaczone do wypełniania powierzchnii granitowych jesteśmy w stanie uniknąć niepożądanej roślinności na długi czas. Fugowanie ma także inne zalety. Spoiny zawsze pozostają w nienaruszonym czasie nawet wtedy, gdy padają ulewne deszcze a nasza powierzchnia ma duży spadek. Fugi te posiadają w swoim składzie wodoodporną i mrozoodporną żywicę która nie pozostawia plam na powierzchni kostki.

• Na 1 metr kwadratowy kostki granitowej stosuje się około 7 kg fugi. Koszt 1 kilograma to około 5 zł.

• Warto zastosować materiały służące do fugowania. Można oczywiście co jakiś czas używać środków typu RoundUp czy zmywać powierzchnię myjką wysokociśnieniową, jednak jest to sposób czasochłonny i pracochłonny. Stosując fugi nasza powierzchnia będzie cieszyła oko nowością przez długi czas.

blaty granitowe

Dlaczego warto wybrać blaty z granitu?

Kto zna powiedzenie 'twardy jak skała' może je zastosować także do granitu. Granit jest bardzo twardy i trwały. Dzięki wyjątkowej odporności termicznej jego zniszczenie w kuchni jest niemal niemożliwe. Jego trwałość znacznie przewyższa inne materiały syntetyczne. Gdy jest polerowany zapewnie niesamowity efekt. Kamień jest najlepszym materiałem jaki można zastosować w kuchni lub łazience dlatego warto uwzględnić go w początkowym projekcie lub przebudownie pomieszczenia.

ZALETY STOSOWANIA BLATÓW GRANITOWYCH:

• Jest naturalnym materiałem o wspaniałej kolorystyce. Posiada ekskluzywny i ponadczasowy wygląd który można dopasować do niemal każdego wnętrza. Granity oraz marmury są dostępne w w wielu barwach,

• Jest twardym i trwałym materiałem odpornym na wilgoć, ścieranie i zarysowania. Dzięki tym cechom można bez obaw kroić ostrym nożem i stawiać gorące naczynia. Nie wchłania tłuszczu i jest odporny na działania środków chemicznych,

• Utrzymanie czystości blatu kamiennego nie stanowi problemu ze względu na szlifowaną lub polerowaną powierzchnię. Jest także odporny na działanie warunków atmosferycznych.

parapety granitowe

Dlaczego parapety kamienne są lepsze niż drewniane?

Ładny parapet to ozdoba i dopełnienie każdego okna. Nie jest ważne czy jest ono wykonane z drewna czy plastiku. Takie inwestycje planowane są na lata i każdemu posiadaczowi własnych czterech kątów zależy na trwałości rozwiązania. Taką trwałość niewątpliwie dają parapety granitowe. Stosowane wewnątrz nadają ekskluzywny i ponadczasowy wygląd.

ZALETY STOSOWANIA PARAPETÓW GRANITOWYCH:

• Bez specjalnych zabiegów elementy służą przez wiele lat pozostając w nieskazitelnym stanie,

• Harmonizują się z elementami takimi jak drewno, metal czy inne nowoczesne tworzywa,

• Są mrozoodporne, posiadają dużą wytrzymałość na czynniki atmosferyczne oraz minimalną nasiąkliwość.

kamień ogrodowy

Jak zastosować kamień w ogrodzie?

Kostka kamienna pięknie komponuje się z zielenią ogrodu. Znajduje wykorzystanie przy budownie skalniaków, kwietników, umocnieniach skarp oraz konstrukcji schodów ogrodowych. Można z niego wykonać palenisko na ognisko, ścieżkę czy placyk na grilla. Udekorować ogród możemy także za pomocą kamiennych fontann, granitowych kul lub odgrodzić ulubione rośliny. W ogrodzie wykorzystamy granity, wapienie oraz różnej wielkości piaskowce.

kopalnia granitu

Jak i skąd wydobywa się granit?

W Polsce znajduje się wiele pokładów granitu. Największe z nich znajdują się na Dolnym Śląsku, ziemi kłodzkiej oraz w Tatrach. Masyw strzegomski oraz strzeliński należą do największych w kraju skąd największe wydobycie odbywa się właśnie w tych regionach. Większość granitów wydobywana jest w pobliskich kamieniołomach. Proces wydobywczy odbywa się na powierzchnii gdzie odkrywane są kolejne warstwy kamienia. Surowce skalne pozyskiwane są głównie przy użyciu materiałów wybuchowych którego ładunki umieszcza się przy wywierconch wcześniej otworach. Ogromne granitowe bloki wydobywane są z kopalń a następnie transportowane do zakładów kamieniarskich w celu ich obróbki. Najpierw cięte są one w slaby - płyty a następnie dalej przerabiane na produkty takie jak parapety, blaty, kostka, krawężniki itp. W Polsce występują także bogate pokłady piaskowca w pobliżu Bolesławca.

kostka granitowa

Kostka granitowa czy betonowa?

Kostka granitowa znajduje szerokie zastsowanie podczas budowy chodników, ścieżek rowerowych, dróg a także podjazdów przydomowych. Pozwala wykonać plac zewnętrzny w różnej kolorystyce. Dostępne są kostki granitowe w kolorach szarym, szaro-żółtym, czerwonym, żółtym oraz czarnym. Dzięki temu ekipy brukarskie mogą wykazać się ułożeniem pięknych wzorów. Stosując kostkę kamienną zapewniamy wytrzymałość powierzchni na lata. Mamy także, pewność, że nie zmieni ona wyglądu przez kilka dekad.

ZALETY STOSOWANIA KOSTKI GRANITOWEJ:

• Szeroka gama wzorów brukarskich oraz piękna kolorystyka. Wysokie walory estetyczne,

• Wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych i fizycznych. Duża odporność na ścieranie, gwarancja niezmiennego wyglądu przez długie lata,

• Wysoka trwałość oraz gwarantowana szorsta powierzchnia zapewniająca ochronę przed poślizgiem.

blaty granitowe

Jak zamontować kamienny blat?

Montaż eleganckich elementów jakimi są blaty granitowe wymaga pewnej wiedzy. Możemy go zlecić wykwalifikowanym fachowcom lub wykonać pracę samemu. Podejmując się takiego przedsięwzięcia należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim ciężar samych blatów będzie wymagał obecności pomocnika. Niezbędnymi narzędziami które będą nam potrzebne z pewnością są: poziomica, pistolet wraz z sylikonem w odpowiednim kolorze, wkrętaki wraz ze śrubami do przykręcenia zlewu oraz płyty grzewczej.

KOLEJNOŚĆ PRAC:

• Wypoziomować meble kuchenne oraz oczyścić powierzchnię na którą będzie kładziony blat,

• Przymierzyć blat, jeśli wszystko doskonale pasuje przykleić sylikonem lub innym klejem montażowym do mebli, Jeśli blat jest wystarczająco ciężki nie ma potrzeby klejenia go do mebli,

• Zamocować zlewozmywak i baterię oraz płytę grzewczą wg zaleceń producenta,

• Gdy blat naniesiony jest już odpowiednio na meble, a zlew, kran i płyta grzewcza są zamocowane zafugować kolorystycznym sylikonem wszystkie łączenia.

podbudowa kamienna

Jak prawidłowo wykonać podbudowę?

Podczas budowy drogi, chodnika, podjazdu lub innych elementów infrastruktury warto zadbać o odpowiednie utwardzenie terenu. W tym celu wykorzystywany jest tłuczeń granitowy który w odpowiedni sposób nada stabilności każdej strukturze gruntowej. Utwardzenie terenu jest istotnym elementem inwestycji gdyż zapobiega powstawaniu kolein oraz przeciwstawia się niekorzystnym warunkom atmosferycznym płynącym z gruntu.

Zastosowanie podbudowy składającej się z tłucznia granitowego o wymiarach od 15-45 cm gwarantuje skuteczne zabezpieczenie terenu na długie lata. Jest to dobry sposób na uniknięcie przykrych kłopotów związanych z niewłaściwym przygotowaniem które nie pojawiają się od razu lecz po niedługim okresie czasu.