parapety granitowe

Jak czyścić granit i marmur?

Czyszczenie granitu i marmuru nie jest zajęciem trudnym. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad aby nie uszkodzić tej kamiennej powierzchni. Przede wszystkim nie używać sproszkowanych środków czyszczących lub ściernych podkładek do czyszczenia kamienia. Nawet środki czyszczące zawierające pumeks (który jest sproszkowanym kamieniem wulkanicznym) może uszkodzić Twoje kamienne blaty lub podłogi i już nigdy nie odzyskasz jego wcześniejszego blasku. Nigdy nie używaj żadnych produktów które są kwasowe - dotyczy to substancji takich jak amoniak.

Zawsze należy stosować oczyszczacze i środki czyszczące zaprojektowane specjalnie dla kamienia naturalnego, powszechnie dostępne we wszystkich marketach budowlanych.

parapety granitowe

Jak poprawnie zmierzyć parapety?

Pomiar nowych parapetów nie jest skomplikowaną sprawą i tak naprawdę każdy może go dokonać. Prawidłowo zamontowany parapet powinien być wpuszczony w boki muru (szpalety) minimum 3 cm (standardem jest wpuszczanie parapetów 3-5 cm w ścianę).

Dodatkowo powinien zostać osadzony pod oknem na głębokość 0,5 – 1,5 cm. Szerokość parapetów powinna być o 3-5 cm większa niż obrys ściany.

Parapety zewnętrzne koniecznie powinny posiadać nacięcie na wodę – kapinos. Jest to podcięcie wymuszające spływanie wody deszczowej przed licem budynku.

parapety granitowe

Jaki klej do kamienia wybrać?

Wybór kleju przeznaczonego do montażu elementów granitowych może stanowić swego rodzaju zagadkę. Na rynku znajduje się wiele klejów montażowych. Który z nich powinniśmy wybrać aby nasze schody czy parapety pozostały w nienaruszonym stanie na wiele lat?

Fachowcy podkreślają iż przy wyborze odpowiedniego produktu powinniśmy kierować typem kamienia oaz jego wielkością ale też jakością podłoża. Dlatego podłoże na które montowane będą elementy powinno być odpowiednio przygotowane oraz przede wszystkim zagruntowane.

Duża grupa kamieni naturalnych, zarówno marmurów jak i granitów podatna jest na przebarwienia. Istnieje także ryzyko przeniknięcia wody do wewnątrz elementu i migracji wraz ze związkami wapnia na powierzchnię kamienia. Uniknąć tego pozwalają specjalne kleje montażowe przeznaczone do montażu granitów i marmurów. Montaż powinien odbywać się wysokoelastycznym klejem koloru białego. Dobór prawidłowego kleju to podstawa montażu kamienia naturalnego, która gwarantuje jego dożywotnią trwałość. Do montażu elementów zewnętrznych przewidziane są produkty odporne na warunki atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz czy mróz.

Kleje wewnętrzne rekomendowane przez GAGA Granit:

• SOPRO FF455, 55 zł/25 kg,

• BUILDFIX 25, 40 zł/25 kg,

• MAPEI ADESILEX P9, 57 zł/25 kg,

• KREISEL KAMLEP PLUS 108, 64 zł/25 kg,

• CERESIT CM17, 67 zł/25 kg,

• CERESIT CM15 – klej typowo do marmuru, 74 zł/25 kg.

Kleje zewnętrzne rekomendowane przez GAGA Granit:

• KNAUF K5, 55 zł/25 kg,

• CEKOL C-14, 54 zł/25 kg,

• ATLAS PLUS S1, 49 zł/25 kg,

• CERESIT CM12 Plus, 50 zł/25 kg.

schody granitowe

Jak wymiarować schody?

Wymiarowanie schodów, podobnie jak parapetów nie jest specjalnie trudnym zajęciem. Przede wszystkim nasze nowe schody muszą być wygodne w użytkowaniu. Tutaj największy wpływ ma szerokość oraz wysokość stopnia.

Zasada przewiduje wymiarowanie według następującego schematu:

Parapety zewnętrzne koniecznie powinny posiadać nacięcie na wodę – kapinos. Jest to podcięcie wymuszające spływanie wody deszczowej przed licem budynku.

Ogólnie przyjęta zasada projektowania schodów:

2H + S = 0,60 - 0,65 m, gdzie h to wysokość użytkowa stopnia, s to szerokość użytkowa stopnia.

Wysokość stopni:

• H= 14-19 cm, schody bardzo wygodne,

• H= 15 cm, wygodne,

• H= 16 cm, średnio-wygodne

• H= 17 cm, średnio-wygodne

• H= 19 cm i więcej, schody niewygodne.

Szerokość stopni:

• S= 25-32 cm schody bardzo wygodne,

• S= 32 cm, wygodne,

• S= 30 cm, średnio-wygodne,

• S= 29 cm, średnio-wygodne,

• S= 29 cm i mniej, schody niewygodne.

Aby zapoznać się z dokładnymi warunkami projektowania schodów polecamy zapoznać się z normą PN-EN ISO 14122-3.

schody granitowe

Schody zewnętrzne z kamienia naturalnego

Schody zewnętrzne to element stanowiący wizytówkę każdego domu. Powinny być wykonane z materiału gwarantującego trwałość na długie lata. Takim materiałem jest niewątpliwie granit. Schody najczęściej wykonywane są z granitu płomieniowanego, który zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Porowata i matowa powierzchnia jest bezpieczna podczas użytkowania zimowego oraz opadów deszczu. Istnieje także możliwość połączenia powierzchni polerowanych z płomieniowanymi. Wówczas proponujemy wykonanie podstopni z materiału polerowanego. Podstawowymi odcieniami granitów wykorzystywanych dla schodów zewnętrznych są szarości, złota, brązy, czerwienie oraz wszelkiego rodzaju odcienie koloru czarnego. Uprzedzamy iż marmur nie jest dobrym rozwiązaniem w polskich warunkach pogodowych. Takie rozwiązanie jest stosowane przez naszych klientów jedynie we wnętrzach ich domów.

kostki granitowe

Beton, a kamień naturalny

Powierzchnia z kamienia naturalnego dodaje piękna do każdego krajobrazu. Wykorzystanie kamienia naturalnego podczas budowy basenu, patio, podjazdu lub przejść pomiędzy budynkami doda tym miejscom niepowtarzalnego uroku. Wielu naszych klientów wymieniło w ostatnim czasie nawierzchnie wykonane z elementów betonowe właśnie na kamienne. Niestety beton jest o wiele bardziej kruchym i mniej trwałym materiałem niż granit a co za tym idzie jego żywotność jest znacznie mniejsza. Jeżeli szukają państwo rozwiązania które przetrwa próbę czasu i nie wymaga praktycznie żadnych prac konserwatorskich to kamień naturalny jest idealnym rozwiązaniem. W zależności od budżetu istnieje szereg opłacalnych rozwiązań znajdujących zastosowanie w Państwa inwestycji. Często różnica między kamieniem naturalnym a betonem nie jest aż tak duża jakby mogło się wydawać, a odniesione korzyści są znacznie większe.

impregnacja granitu

Jak impregnować kamień naturalny?

Kamień naturalny i marmur mają bardzo wysokie walory estetyczne, jednak wymagają specjalnego przygotowania przed codziennym użytkowaniem. Na polerowanym kamieniu i marmurze potrafi osadzić się kamień z wody oraz plamy z owoców, warzyw i tłuszczu. Niestety chlor oraz środki kwaśne również wpływają negatywnie na elementy wykonane z kamienia naturalnego dlatego niezbędne jest jego zabezpieczenie.

Do ochrony elementów wykonanych z granitu oraz marmuru przewidziano odpowiedne emulsje oraz środki impregnacyjne. Są to środki przeznaczone specjalnie do tego celu, ogólnodostępne niemal we wszystkich popularnych marketach budowlanych. Impregnacja powinna być stosowana według zaleceń producenta, jednak my zalecamy naszym klientom stosowanie jej dwa razy w roku.

Impregnaty do kamienia zamykają pory występujące w kamieniu i nie dopuszczają do wchłonięcia przez materiał niechcianych substancji powodujących na przykład plamy oraz osadzaniu się brudu. Jednocześnie kamień musi także oddychać. Bardzo ważne jest staranne wykonanie impregnacji, bez pomijania żadnych fragmentów płytek czy blatów.

Naszym klientom polecamy następujące impregnaty:

• Lithofin MN, 86 zł/1 litr,

• Akemi Stein, 65 zł/1 litr,

• Tenax Hyderx, 69 zł/1 litr,

• Sopro MNP704, 146 zł/1 litr,

• Dynasil FX, 150 zł/1 litr,

• IDROSTOP 500, 86,50 zł/1 litr,

• WETLOOK 500, 124 zł/ 1 litr.

schody granitowe

Schody dla domu – płomieniowane czy polerowane?

Wielu naszych klientów zadaje sobie pytanie na temat wykończenia elementów przeznaczonych na nowe domowe schody. Podstawowe pytanie odnosi się do wyrobów płomieniowanych oraz polerowanych. Stopnie płomieniowane są antypoślizgowe co jest niezbędne dla schodów zewnętrznych. Zapewnia to bezpieczeństwo podczas mroźnych i deszczowych dni.

Aby dodać uroku takim schodom stosuje się polerowane podstopnie. Według nas schody granitowe zewnętrzne koniecznie powinny być płomieniowane. Jeśli rozpatrujemy schody granitowe wewnętrzne, tutaj nie ma już takiego problemu i można bez zastanowienia stosować elementy w całości polerowane. W naszym asortymencie znajduje się także alternatywa w postaci elementów szczotkowanych.

płyty granitowe

Jaka powinna być grubość płyt granitowych stosowanych na tarasie?

Płyty granitowe dla tarasów oraz wejść do domów mieszkalnych gdzie odbywa się ruch pieszy powinny mieć stosunkowo cienką grubość. Ich montaż przebiega wtedy znacznie łatwiej aniżeli ich grubszych odpowiedników. Polecamy płyty granitowe o grubość 2 lub 3 cm które będą spełniały swoje zastosowanie przez wiele lat oraz będą odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne.

Dla powierzchni układanych bezpośrednio na gruncie konieczne jest zastosowanie podsypek żwirowo-piaskowych. Polecamy jednak układać takie elementy na suchym betonie który będzie zapobiegał deformacji naszej powierzchni przez wiele lat. Najlepsza grubość elementów na przydomowe podjazdy to 4, 5 lub 6 cm. Po takiej powierzchni możemy bezproblemowo poruszać się samochodem osobowym.

parapety granitowe

Jaką grubość powinien mieć parapet z granitu lub marmuru?

Stosowane przez naszych klientów parapety mają grubość 2 lub 3 cm. Ze względu na niewielką różnicę w cenie nasi klienci decydują się najczęściej na te grubsze elementy. My także polecamy parapety granitowe lub marmurowe o grubości 3 cm ze względu na ich większą wytrzymałość. Gwarantujemy, że nasze wysokiej jakości parapety będą upiększać Państwa okna przez wiele lat.

• Do stosowania zewnętrznego parapety granitowe polerowane 2 lub 3 cm grubości z naciętym kapinosem,

• Do stosowania wewnętrznego parapety granitowe lub marmurowe polerowane 2 lub 3 cm grubości.