granit płomieniowany

Granit płomieniowany, polerowany i matowy

Granit płomieniowany ma doskonałe właściwości antypoślizgowe. Zalecamy jego zastosowanie na powierzchniach zewnętrznych takich jak schody, płyty tarasowe i balkonowe oraz płyty przeznaczone na chodniki czy drogi. Chropowatą strukturę uzyskuje się poprzez płomieniowanie granitu specjalnymi palnikami wytwarzającymi wysoką temperaturę. Takie przygotowanie materiału gwarantuje trwałe, bezproblemowe oraz przede wszystkim bezpieczne użytkowanie przez wiele lat.

Granit szlifowany – matowy jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy granitem płomieniowanym oraz granitem polerowanym. Charakteryzują się matowym wykończeniem który co prawda nie zapewnia doskonałej antypoślizgowości, jest jednak z pewnością bardziej bezpieczny w użytkowaniu od granitu polerowanego. Granit szlifowany znajduje swoje zastosowanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Takie wykończenie daje nam także gwarancję długiego i bezproblemowego użytkowania.

Granit polerowany – jest to najbardziej efektowne i eleganckie wykończenie wszelkiego rodzaju kamieni – zarówno marmurów jak i granitów. Jest ono stosowane przede wszystkim na elementach widocznych. Kamień taki spełnia głównie zadanie dekoracyjne. Może być także stosowany na zewnątrz w postaci parapetów, podstopni płyt elewacyjnych oraz nakryw na mury. Jest to materiał którego nie powinno się stosować w przypadku schodów zewnętrznych jednak dla schodów wewnętrznych z pewnością znajdzie swoje zastosowanie.

płyty granitowe

Zlewozmywaki granitowe – czym tak naprawdę są?

Sklepy oferują wiele ‘zlewów granitowych’ z przeznaczeniem do kuchni. Na pierwszy rzut oka zlewozmywaki nie przypominają kamienia granitowego. Czym tak naprawdę są?

Jest to pewnego rodzaju chwyt marketingowy gdyż produkty te zrobione są w 80% z materiału naturalnego oraz w 20% z żywic czyli tak zwanego lepiszcza. Tak naprawdę nie jest to granit tylko mieszanka zmielonych piasków kwarcowych z żywicami. Masa jest odlewana w specjalnych formach nadających kształt i właściwości zlewozmywakom. Produkty te mają mało wspólnego z granitem, jest to bardziej mieszanka naturalna której nadano odpowiednią – chwytliwą nazwę. Tak więc można jasno stwierdzić iż zlewozmywaki granitowe z granitem mają wspólną jedynie fakturę oraz nazwę.

impregnaty granitowe

Czy warto impregnować kamień?

Biorąc pod uwagę trwałość, praktyczność i efektowny wygląd granitowych blatów, parapetów oraz płyt nic dziwnego, że stały się one tak bardzo popularną funkcją kuchenną w ciągu ostatnich kilku dekad. Granit łączy funkcjonalność z walorami estetycznymi, aby stworzyć uroczy akcent w domu zapewniając jednocześnie trwałą i wygodną powierzchnię do pracy. Blaty granitowe mogą być piękne i bardzo wydajne, ale nie są odporne na zużycie. Aby zapobiec niszczeniu lub plamieniu kamiennych powierzchni oraz przedłużyć żywotność i użyteczność takich elementów, należy je odpowiednio uszczelnić i dobrze utrzymywać. W rzeczywistości wysokiej jakości imgregnaty granitowe zapewniają tak dobrą ochronę delikatnych kamiennych powierzchni, że stają się one dość łatwe do czyszczenia i konserwacji.

Tak więc, jeśli chodzi o ochronę granitowych blatów i utrzymanie ich w doskonałym stanie przez długi czas, impregnacja powierzchni jest najlepszym rozwiązaniem.

Granit jest dość porowaty, więc szybko wchłania ciecze, materiały półstałe, a nawet bakterie. O ile szybko nie usuniesz wycieku, gdy tylko się pojawi, płyn z łatwością wniknie głęboko w kamień i trwale zabrudzi powierzchnię. Aby przywrócić wspaniały wygląd uszkodzonego blatu będzie potrzebna profesjonalna pomoc.

Jeśli jednak blat zostanie odpowiednio zaimpregnowany, rozlane substancje pozostaną na powierzchni znacznie dłużej, dając wystarczająco dużo czasu na jego wyczyszczenie.

Po nałożeniu na powierzchnię impregnatu granitowego wnika on w pory i „zatyka” je, znacznie zmniejszając współczynnik chłonności kamienia. Dlatego ciecze i inne płynne materiały nie są łatwo wchłaniane i nie mogą plamić powierzchni.

granit strzegomski

Granit – skąd jego kolor i różnorodność?

Granit jest konglomeratem minerałów i skał, głównie kwarcu, skalenia potasowego, miki, amfiboli i innych minerałów. Granit zazwyczaj zawiera 20-60% kwarcu, 10-65% skalenia i 5-15% miki (biotyt lub muskowit). Minerały, które składają się na granit, nadają mu niepowtarzalne kolory, które widzimy w różnych rodzajach granitu.

Względny udział minerałów o różnych kolorach w granicie wynika głównie z pierwotnego źródła stopionej skały, która ochłodziła się tworząc granit. Jeśli stopiona skała była obfita w skalenie potasowe, granit bardziej przybierze łososiowy kolor. Z drugiej strony, jeśli stopiona skała jest obfita w kwarc i minerały, które tworzą amfibol, prawdopodobnie dostaniemy czarno-biały cętkowany granit powszechnie spotykany na blatach.

• Kwarc - zazwyczaj mlecznobiały kolor,

• Skaleń - zwykle złamana biel,

• Skaleń potasowy - zazwyczaj różowy - łososiowy kolor,

• Biotyt - zazwyczaj kolor czarny lub ciemnobrązowy,

• Moskal - zwykle metaliczny kolor złoty lub żółty,

• Amfibol - zwykle czarny lub ciemnozielony kolor.

płyty granitowe

Jak prawidłowo obliczyć wagę granitu?

Elementy i płyty granitowe występują w różnych grubościach. Ciężar na metr kwadratowy dla każdej grubości jest następujący:

• Płyta o grubości 2 cm: 54 kg/1 metr kwadratowy,

• Płyta o grubości 3 cm: 81 kg/1 metr kwadratowy,

• Płyta o grubości 4 cm: 108 kg/1 metr kwadratowy,

• Płyta o grubości 5 cm: 135 kg/1 metr kwadratowy,

• Płyta o grubości 8 cm: 162 kg/1 metr kwadratowy,

Granit jest ciężki i wymaga odpowiedniego sprzętu lub zasobów ludzkich aby rozładować towar przy dostawie. Sprawdź wagę towarów przed ich dostarczeniem, abyś był odpowiednio przygotowany.

granity marmury

Różnica między granitem a marmurem

Zarówno jeden, jak i drugi kamień jest wydobywany z ziemi (tak samo jak krewni marmuru - onyks i trawertyn). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że materiały te bardzo się od siebie różnią. Granit uformowany jest głęboko w płaszczu ziemskim w ekstremalnie wysokich temperaturach i jest bardzo twardym, odpornym kamieniem wykonanym ze skrystalizowanych minerałów.

Rodzina marmurów - wapień, trawertyn, marmur, onyks - uformowała się jako osad - szkielety i skorupy zwierząt, materia roślinna, muł - na dnie zbiorników wodnych. Po milionach lat zestala się w kamień. Ponieważ jego głównym składnikiem jest wapń, na jego działanie mogą wpływać kwasy, takie jak na przykład ocet i napoje cytrusowe. Materiały uformowane z wapienia nie są tak trwałe na działanie warunków atmosferycznych czy czasu jak granity.

blaty kuchenne granit

10 najczęściej zadawanych pytań na temat blatów kamiennych

1. Czy granit i marmur nadają się na blaty do kuchni?

Tradycyjnie do blatów kuchennych używa się granitu, a marmur częściej stosowany jest na powierzchnie łazienkowe. Marmurowe blaty są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia niż granit ponieważ materiał ten wchodzi w kontakt z substancjami silnie kwasowymi - substancje te mogą negatywnie wpływać na elementy wykonane z marmuru. Zdecydowanie trwalszym materiałem jest granit – odporny na zadrapania, wysoką temperaturę, wodę, warunki atmosferyczne i inne czynniki fizyczne. To wszystko sprawia iż jest on doskonałym materiałem przy wyborze nowych blatów kuchennych czy łazienkowych.

2. Czy mogę kroić bezpośrednio na blacie granitowym lub stawiać gorące garnki na jego powierzchni?

Granit jest jedną z najtwardszych substancji kamiennych na świecie i nie ma możliwości aby został naruszony nożami czy typowym ciepłem kuchennym. Jeśli zdecydujesz się na krojenie bezpośrednio na granicie, możesz spodziewać się stępienia noży już po kilku próbach. Gorące garnki można stawiać bezpośrednio na blatach granitowych, ale należy pamiętać, że granit pochłonie ciepło i będzie gorący po odsunięciu garnka z jego powierzchni.

3. Czy jest możliwość uszkodzenia blatów granitowych?

Granit to bardzo trwały materiał, który jest znacznie twardszy niż marmur i może wytrzymać większość warunków fizycznych takich jak ciepło i zimno. Uderzenia o wysokiej sile mogą zaszkodzić elementom marmurowym, jednak granit może jedynie pęknąć ze względu na jego skrystalizowaną strukturę. Jeśli nie zostanie prawidłowo zaimpregnowany, granit może wchłonąć substancje, takie jak olej, który spowoduje odbarwienie lub plamę.

4. Czy granit może zostać naprawiony gdy został uszkodzony?

Bardzo trudno jest uszkodzić granit, ale jeśli tak się stanie, istnieją pewne sposoby które pozwalają go naprawić. Pęknięcie lub ubytek można uszczelnić za pomocą mieszanki rozdrobnionego granitu i żywicy epoksydowej.

5. Czy granit się przebarwia?

Granit nie wchłania substancji jeśli jest odpowiednio zaimpregnowany. Jednak kamień ten jest w minimalnym stopniu porowaty, co sprawia, że jest podatny na plamy, (jeśli pory pozostaną niezaimpregnowane). Sporadycznie, jeśli woda pozostanie na powierzchni granitu przez dłuższy czas, może pozostać za nim ciemne przebarwienie które zniknie, gdy element wyschnie. Wszystkie problemy rozwiązuje wcześniejsza bezproblemowa impregnacja.

6. Czy blaty granitowe chłoną bakterie?

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), nie ma obecnie żadnych zapisów, że granit jest przystanią dla bakterii. Granit jest każdego dnia wybierany do stosowania w przemyśle spożywczym, jak również w medycynie ze względu na jego właściwości sanitarne. Przy regularnym czyszczeniu i pielęgnacji praktycznie nie ma szans, aby blaty granitowe w kuchni zatrzymywały bakterie i powodowały choroby. W rzeczywistości granit jest o wiele bardziej higieniczny niż blaty drewniane i laminowane.

7. Jak najlepiej czyścić blaty granitowe?

Blaty granitowe są zaimpregnowane przed montażem, co gwarantuje, że ich piękno będzie trwać długo. Niemniej jednak nawet zaimpregnowany granit wciąż wymaga czyszczenia. Płyn do naczyń, sproszkowane mydło i uniwersalne środki czyszczące zatwierdzone do użytku z kamieniem naturalnym to produkty, które można stosować na blatach granitowych bez ich uszkadzania.

8. Czy blaty granitowe są drogie?

Blaty granitowe to inwestycja na lata która gwarantuje przede wszystkim trwałość i praktyczność. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety kamienia naturalnego jego cena wcale nie jest wygórowana. W GAGA Granit oferujemy blaty granitowe różnych kolorach, począwszy od 250 zł za metr kwadratowy gotowego wyrobu.

9. Czy blaty granitowe podniosą wartość kuchni?

Odpowiedź brzmi oczywiście - tak, blaty granitowe podniosą wartość kuchni jak i domu. Jest to spowodowane trwałością, urokiem i jakością powierzchni kamienia. Blaty granitowe pasują do każdego stylu dekoracyjnego, co czyni je doskonałą inwestycją na długie lata.

10. Dlaczego powinienem wybrać granit zamiast innych materiałów?

Granit to najlepszy wybór, jeśli bierzemy pod uwagę blaty dla profesjonalistów z branży, w tym architektów, stolarzy, projektantów i wykonawców, co czyni go standardem chociażby w gastronomii. Dla domów jednorodzinnych jest on także najlepszym z możliwych wyborów. Blaty granitowe to inwestycja na długie lata gwarantująca trwałość która nie zostanie zakłócona przez żadne czynniki fizyczne lub atmosferyczne (występujące podczas normalnego – codziennego użytkowania). Granit jest także najbardziej higienicznym spośród wszystkich materiałów przeznaczonych na blaty kuchenne. Dodatkowo kamień naturalny z pewnością podniesie wartości estetyczne Państwa kuchni lub łazienki.

parapety granitowe

Granit - najtrwalszy materiał budowlany

Granit powstaje przez zestalenie ciekłej magmy (stopionej skały) pod naciskiem skorupy ziemskiej. Składa się ze skalenia, kwarcu, miki i innych minerałów wulkanicznych, co czyni go jednym z najtwardszych kamieni na świecie. Od wieków służy do celów budowlanych i dekoracyjnych. Granit jest wyjątkowo odporny na zużycie i działanie czasu, dzięki czemu idealnie nadaje się do podłóg wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku stosowania na zewnątrz struktura mineralna granitu nie jest zależna od cykli zamrażania i rozmrażania.

parapety granitowe

Jak czyścić granit i marmur?

Czyszczenie granitu i marmuru nie jest zajęciem trudnym. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad aby nie uszkodzić tej kamiennej powierzchni. Przede wszystkim nie używać sproszkowanych środków czyszczących lub ściernych podkładek do czyszczenia kamienia. Nawet środki czyszczące zawierające pumeks (który jest sproszkowanym kamieniem wulkanicznym) może uszkodzić Twoje kamienne blaty lub podłogi i już nigdy nie odzyskasz jego wcześniejszego blasku. Nigdy nie używaj żadnych produktów które są kwasowe - dotyczy to substancji takich jak amoniak.

Zawsze należy stosować oczyszczacze i środki czyszczące zaprojektowane specjalnie dla kamienia naturalnego, powszechnie dostępne we wszystkich marketach budowlanych.

parapety granitowe

Jak poprawnie zmierzyć parapety?

Pomiar nowych parapetów nie jest skomplikowaną sprawą i tak naprawdę każdy może go dokonać. Prawidłowo zamontowany parapet powinien być wpuszczony w boki muru (szpalety) minimum 3 cm (standardem jest wpuszczanie parapetów 3-5 cm w ścianę).

Dodatkowo powinien zostać osadzony pod oknem na głębokość 0,5 – 1,5 cm. Szerokość parapetów powinna być o 3-5 cm większa niż obrys ściany.

Parapety zewnętrzne koniecznie powinny posiadać nacięcie na wodę – kapinos. Jest to podcięcie wymuszające spływanie wody deszczowej przed licem budynku.

parapety granitowe

Jaki klej do kamienia wybrać?

Wybór kleju przeznaczonego do montażu elementów granitowych może stanowić swego rodzaju zagadkę. Na rynku znajduje się wiele klejów montażowych. Który z nich powinniśmy wybrać aby nasze schody czy parapety pozostały w nienaruszonym stanie na wiele lat?

Fachowcy podkreślają iż przy wyborze odpowiedniego produktu powinniśmy kierować typem kamienia oaz jego wielkością ale też jakością podłoża. Dlatego podłoże na które montowane będą elementy powinno być odpowiednio przygotowane oraz przede wszystkim zagruntowane.

Duża grupa kamieni naturalnych, zarówno marmurów jak i granitów podatna jest na przebarwienia. Istnieje także ryzyko przeniknięcia wody do wewnątrz elementu i migracji wraz ze związkami wapnia na powierzchnię kamienia. Uniknąć tego pozwalają specjalne kleje montażowe przeznaczone do montażu granitów i marmurów. Montaż powinien odbywać się wysokoelastycznym klejem koloru białego. Dobór prawidłowego kleju to podstawa montażu kamienia naturalnego, która gwarantuje jego dożywotnią trwałość. Do montażu elementów zewnętrznych przewidziane są produkty odporne na warunki atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz czy mróz.

Kleje wewnętrzne rekomendowane przez GAGA Granit:

• SOPRO FF455, 55 zł/25 kg,

• BUILDFIX 25, 40 zł/25 kg,

• MAPEI ADESILEX P9, 57 zł/25 kg,

• KREISEL KAMLEP PLUS 108, 64 zł/25 kg,

• CERESIT CM17, 67 zł/25 kg,

• CERESIT CM15 – klej typowo do marmuru, 74 zł/25 kg.

Kleje zewnętrzne rekomendowane przez GAGA Granit:

• KNAUF K5, 55 zł/25 kg,

• CEKOL C-14, 54 zł/25 kg,

• ATLAS PLUS S1, 49 zł/25 kg,

• CERESIT CM12 Plus, 50 zł/25 kg.

schody granitowe

Jak wymiarować schody?

Wymiarowanie schodów, podobnie jak parapetów nie jest specjalnie trudnym zajęciem. Przede wszystkim nasze nowe schody muszą być wygodne w użytkowaniu. Tutaj największy wpływ ma szerokość oraz wysokość stopnia.

Zasada przewiduje wymiarowanie według następującego schematu:

Parapety zewnętrzne koniecznie powinny posiadać nacięcie na wodę – kapinos. Jest to podcięcie wymuszające spływanie wody deszczowej przed licem budynku.

Ogólnie przyjęta zasada projektowania schodów:

2H + S = 0,60 - 0,65 m, gdzie h to wysokość użytkowa stopnia, s to szerokość użytkowa stopnia.

Wysokość stopni:

• H= 14-19 cm, schody bardzo wygodne,

• H= 15 cm, wygodne,

• H= 16 cm, średnio-wygodne

• H= 17 cm, średnio-wygodne

• H= 19 cm i więcej, schody niewygodne.

Szerokość stopni:

• S= 25-32 cm schody bardzo wygodne,

• S= 32 cm, wygodne,

• S= 30 cm, średnio-wygodne,

• S= 29 cm, średnio-wygodne,

• S= 29 cm i mniej, schody niewygodne.

Aby zapoznać się z dokładnymi warunkami projektowania schodów polecamy zapoznać się z normą PN-EN ISO 14122-3.

schody granitowe

Schody zewnętrzne z kamienia naturalnego

Schody zewnętrzne to element stanowiący wizytówkę każdego domu. Powinny być wykonane z materiału gwarantującego trwałość na długie lata. Takim materiałem jest niewątpliwie granit. Schody najczęściej wykonywane są z granitu płomieniowanego, który zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Porowata i matowa powierzchnia jest bezpieczna podczas użytkowania zimowego oraz opadów deszczu. Istnieje także możliwość połączenia powierzchni polerowanych z płomieniowanymi. Wówczas proponujemy wykonanie podstopni z materiału polerowanego. Podstawowymi odcieniami granitów wykorzystywanych dla schodów zewnętrznych są szarości, złota, brązy, czerwienie oraz wszelkiego rodzaju odcienie koloru czarnego. Uprzedzamy iż marmur nie jest dobrym rozwiązaniem w polskich warunkach pogodowych. Takie rozwiązanie jest stosowane przez naszych klientów jedynie we wnętrzach ich domów.

kostki granitowe

Beton, a kamień naturalny

Powierzchnia z kamienia naturalnego dodaje piękna do każdego krajobrazu. Wykorzystanie kamienia naturalnego podczas budowy basenu, patio, podjazdu lub przejść pomiędzy budynkami doda tym miejscom niepowtarzalnego uroku. Wielu naszych klientów wymieniło w ostatnim czasie nawierzchnie wykonane z elementów betonowe właśnie na kamienne. Niestety beton jest o wiele bardziej kruchym i mniej trwałym materiałem niż granit a co za tym idzie jego żywotność jest znacznie mniejsza. Jeżeli szukają państwo rozwiązania które przetrwa próbę czasu i nie wymaga praktycznie żadnych prac konserwatorskich to kamień naturalny jest idealnym rozwiązaniem. W zależności od budżetu istnieje szereg opłacalnych rozwiązań znajdujących zastosowanie w Państwa inwestycji. Często różnica między kamieniem naturalnym a betonem nie jest aż tak duża jakby mogło się wydawać, a odniesione korzyści są znacznie większe.